Vi skylder vores skoler og skoleelever, at tage fakta alvorligt

Vi skylder vores skoler og skoleelever, at tage fakta alvorligt

9. marts 2022 - kl. 8:55 - af

Debatten i avisen om folkeskolernes afgangskarakterer har fra S og SF mest haft karakter af udenomssnak, idet der henvises til andre statistikker og sider af folkeskolen end Arbejderbevægelsens Erhvervsråds analyse. Det kan undre, når tallenes rigtighed ikke er bestridt og analysen er lavet af eget bagland.

Der er derimod behov for n√¶rmere granskning af √•rsagen til, at 16 % af afgangseleverne i 9. klasse ikke fik mindst 2 i b√•de dansk og matematik i et gennemsnit af 2018 og 2019. Begge fag er helt afg√łrende for, at vores unge mennesker er kl√¶dt ordentligt p√• til den videre vej i livet og det g√¶lder ikke mindst, n√•r man √łnsker en praktisk orienteret uddannelse.

B√łrne- og Undervisningsministeriet har offentliggjort statistikker, som ser p√¶nere ud, idet der for de p√•g√¶ldende √•r er hhv. 8,7% og 8,9% af eleverne, der ikke best√•r de to fag. L√¶ser man det med sm√•t, fremg√•r det, at disse tal kun medtager elever som

  • Har aflagt alle bundne pr√łver i dansk og matematik, og
  • som ikke har opn√•et et karaktergennemsnit p√• mindst 2 i hvert af fagene.

Vi skal se p√• alle fakta og ikke blot v√¶lge de statistikker ud, som giver det smukkeste billede ‚Äď is√¶r n√•r de ikke m√•ler p√• det samme. Hvis vi har et stort antal elever, som ikke g√•r til afgangspr√łve, vil der v√¶re et m√łrketal, som kan d√¶kke over, at flere elever har for d√•rlige kundskaber.

Det m√• v√¶re absolut fokus, at vores afgangselever kan b√•de stave, l√¶se og skrive, samt b√•de l√łse opgaver i f√¶rdighedsregning og problemregning.

Det er godt at se, at der nu er taget initiativ til at se p√• statistikker p√• ugens m√łde i B√łrne- og Ungdomsudvalget, men det er n√łdvendigt, at ogs√• de fakta, som g√łr ondt, kommer frem i lyset.

Venstres byrådsgruppe:

Lone Haugaard, medlem af B√łrne- og Ungdomsudvalget

Mette Hardam, gruppeformand

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Vi skylder vores skoler og skoleelever, at tage fakta alvorligt' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger