Vi elsker den gode fortælling

I de tre bogcaféer kan du høre Anders, Pernille, Annette, Henriette og Merete giver inspiration til nye litteraturlækkerier.

Vi elsker den gode fortælling

11. marts 2022 - kl. 17:22 - af

Et personligt møde med mennesker, der har været helt tæt på verdens brændpunkter er givende og indsigtsfuldt. At komme helt tæt på forfatterne føjer et ekstra element til de gode læseoplevelser, når skribenterne fortæller, hvordan de får ideerne, laver researche, og hvad der ligger til grund for udgivelsen.

I løbet af dette forår får Bibliotek & Borgerservice Frederikshavn Kommune besøg af flere forfattere og en kendt udenrigskorrespondent og studievært, og så er der masser af inspiration at hente i bibliotekets tre Bogcaféer.

Kristian Ditlev Jensen

Han var sognepræst ved Skagen Kirke fra 2018-2021 og har i dag embede på Anholt. Onsdag den 30. marts kl. 19.30 kan du møde ham på Frederikshavn Bibliotek, hvor han fortæller om sin seneste roman ’Bar’.

I den delvis selvbiografiske roman beskrive Ditlev Jensen på genkendelig vis begivenheder, mennesker og stemninger for sine læsere. Han afklæder en misbruger totalt og viser, hvordan alkoholisme griber ind i et menneskes tilværelse.

Simi Jan

Hun er vært på ’Go’ Aften Live og mangeårig korrespondent i Mellemøsten, og så brænder hun for det, hun formidler. Mandag den 4. april, kl. 19.30, kan du høre hendes medrivende og gribende foredrag ’På job i verdens brændpunkter’ i Manegen – Sæby Kulturhus. Et indblik i seneste nyt fra Mellemøsten, og Simi Jans personlige fortælling om konsekvenser og erfaringer i forhold til at forfølge sine drømme.

Dorthe Nors

Hun er kendt for sine udgivelser ’ spejl, skulder, blink, ’Kantslag’ og ’Kort over ’Canada’. Senest har hun udgivet ’En linje i verden’ – hvor du som læser er med på en rejse langs kystlinjen fra Skagen til Den Helder i Holland. Torsdag den 6. april, kl. 19, tager Dorthe Nors dig med ’På rejse i et forfatterskab’, hvor hun fortæller om de mange temaer i hendes forfatterskab.

Erik Valeur

Makkerparret Lise Ringhof og Erik Valeur har sammen skrevet trilogien om Brinchfamilien, der skildre danskernes liv og skæbne i det 20. århundrede. Vi følger Brinchfamilien fra starten af 1900-tallet frem til nutiden, hvor også de store begivenheder i danskernes historier er beskrevet og vævet ind i handlingen.

Du kan møde forfatter Erik Valeur i Salen på Kappelborg mandag den 11. april, kl. 19.00, hvor han fortæller om sit arbejde og sin research til trilogien. Erik kommer også ind på, hvordan det er at skrive som et makkerpar med Lise Ringhof.

Tre Bogcaféer

Hvilken bog skal du læse næste gang? Allerede i næste uge kan du få inspiration til dine kommende læseoplevelser, når fem bibliotekarer anbefaler nye gode bøger til foråret og sommeren. I Sæby mandag den 21. marts, kl. 19.00, i For Retfærdigheden i samarbejde med Retfærdighedens Venner. På Frederikshavn Bibliotek tirsdag den 22. marts, kl. 19.00 og på Skagen Bibliotek onsdag den 23. marts kl. 19.00. De litterære lækkerier ledsages af kaffe, te og kage.

Billetter til alle arrangementerne finder du på bibl.frederikshavn.dk under Arrangementer.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Vi elsker den gode fortælling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger