Find din jordforbindelse med spændende aktiviteter

Find din jordforbindelse med spændende aktiviteter

28. marts 2022 - kl. 10:19 - af

Helt siden Foreningen Jordforbindelsen blev etableret, har der v√¶ret eftersp√łrgsel p√• aktiviteterne i resten af landet.

– Det er vi selvf√łlgelig dybt be√¶rede over. Det bekr√¶fter os i, at vores koncept er helt rigtigt og ikke mindst, at alle vores frivillige er helt fantastiske, fort√¶ller formand i Foreningen Jordforbindelsen Carsten Hjerresen.

– Vi har haft succes med at etablere Kom Videre Mand i Hj√łrring. Tilsvarende har Kom Videre Mand ogs√• v√¶ret tilbudt i Frederikshavn via Frivilligcenter Frederikshavn. Af hensyn til optimering af ressourcer var det n√¶rliggende for os at s√łge et samarbejde omkring eksempelvis markedsf√łring o.sv.

Resultatet blev dog noget helt andet
– Vi havde nogle gode samtaler og et afsluttende m√łde med ledelsen i Frivilligcenter Frederikshavn. Det resulterede i, at vi overtager driften af Kom Videre Mand i Frederikshavn. I till√¶g hertil er der et √łnske om ogs√• at tilbyde vores andre tilbud i Frederikshavn Kommune, afslutter formanden.

Det g√¶lder eksempelvis tilbud som Rodf√¶ste ‚Äď Naturterapi for kvinder i Vendsyssel. Derfor er Foreningen Jordforbindelsen nu blevet medlem ved Frivilligcenter Frederikshavn, ligesom de i forvejen er medlem ved Frivilligcenter Hj√łrring.
– Vores fantastiske koordinator Ole Fjelking har allerede planlagt f√łrste forl√łb i Frederikshavn med opstart 12. april. Hvis du er interesseret kan du tilmelde dig p√• dette link: https://jordforbindelsen.nemtilmeld.dk/34/

Opstart af Rodf√¶ste og andre tilbud forventes at blive i l√łbet af sommeren. Det vil alts√• nu blive muligt at f√• Jordforbindelse i Frederikshavn.

√ėnsker du et frivillig job?
Foreningens tilbud drives i dag af ca. 40 frivillige. Disse frivillige er bosat i hele Vendsyssel. Med andre ord vil foreningen med enkelte nye lokale frivillige kunne √łge omfanget af lokale tilbud betragteligt.

Med opstarten i Frederikshavn bliver der behov for flere frivillige p√• de forskellige tilbud. Derfor er der netop opsl√•et f√łlgende muligheder:
‚Äď Gruppeledere til Kom Videre Mand i b√•de Frederikshavn og i Hj√łrring
‚Äď Instrukt√łrer til Rodf√¶ste i b√•de Frederikshavn og i Hj√łrring
‚Äď Frivillige til M√¶nds M√łdesteder i hele Vendsyssel
‚Äď Frivillige til forskellige dagsarrangementer med fokus p√• natur, bushcraft mm.

Foreningen Jordforbindelsen s√łrger selvf√łlgelig for uddannelse og opl√¶ring i de forskellige koncepter. V√¶r med til at skabe Jordforbindelse i Frederikshavn.

– Er du bosat i Br√łnderslev Kommune h√łrer vi ogs√• meget gerne fra dig. Planerne er klar for opstart her. Vi mangler blot svar p√• ans√łgningen om ‚ÄúSt√łtte til frivilligt socialt arbejde‚ÄĚ. Skriv gerne til os p√• kontakt@foreningenjordforbindelsen.dk.

Om Foreningen Jordforbindelse 
– Foreningen Jordforbindelsen har siden etableringen i 2018 tilrettelagt tilbud for voksne i Vendsyssel.
РAktiviteterne fokuserer primært på brugen af natur og dyr til at skabe gode rammer for læring, gode relationer, samt fysisk og mental sundhed.
– Foreningens kompetencer benyttes ogs√• i m√•lrettede tilbud for b√łrn/unge med s√¶rlige behov.
РForeningens aktiviteter udvikles og tilrettelægges af ca. 40 frivillige og har 1.500 årlige unikke deltagere.
– Foreningen Jordforbindelsen er en non-profit organisation.
– Alle aktiviteter er gratis og anonyme.

Se i kalenderen, hvorn√•r der er nye aktiviteter i Foreningen Jordforbindelsen. F√łlg ogs√• meget gerne Foreningen Jordforbindelsen p√• Facebook og Instagram.

Du er meget velkommen til at kontakte foreningen med forslag til nye aktiviteter eller sp√łrgsm√•l om forening eller aktiviteter.
Skriv gerne en mail på: kontakt@foreningenjordforbindelsen.dk

Læs mere om Foreningen Jordforbindelsen på: https://www.foreningenjordforbindelsen.dk/

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Find din jordforbindelse med spændende aktiviteter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger