Find din jordforbindelse med spændende aktiviteter

Find din jordforbindelse med spændende aktiviteter

28. marts 2022 - kl. 10:19 - af

Helt siden Foreningen Jordforbindelsen blev etableret, har der v√¶ret eftersp√łrgsel p√• aktiviteterne i resten af landet.

– Det er vi selvf√łlgelig dybt be√¶rede over. Det bekr√¶fter os i, at vores koncept er helt rigtigt og ikke mindst, at alle vores frivillige er helt fantastiske, fort√¶ller formand i Foreningen Jordforbindelsen Carsten Hjerresen.

– Vi har haft succes med at etablere Kom Videre Mand i Hj√łrring. Tilsvarende har Kom Videre Mand ogs√• v√¶ret tilbudt i Frederikshavn via Frivilligcenter Frederikshavn. Af hensyn til optimering af ressourcer var det n√¶rliggende for os at s√łge et samarbejde omkring eksempelvis markedsf√łring o.sv.

Resultatet blev dog noget helt andet
– Vi havde nogle gode samtaler og et afsluttende m√łde med ledelsen i Frivilligcenter Frederikshavn. Det resulterede i, at vi overtager driften af Kom Videre Mand i Frederikshavn. I till√¶g hertil er der et √łnske om ogs√• at tilbyde vores andre tilbud i Frederikshavn Kommune, afslutter formanden.

Det g√¶lder eksempelvis tilbud som Rodf√¶ste ‚Äď Naturterapi for kvinder i Vendsyssel. Derfor er Foreningen Jordforbindelsen nu blevet medlem ved Frivilligcenter Frederikshavn, ligesom de i forvejen er medlem ved Frivilligcenter Hj√łrring.
– Vores fantastiske koordinator Ole Fjelking har allerede planlagt f√łrste forl√łb i Frederikshavn med opstart 12. april. Hvis du er interesseret kan du tilmelde dig p√• dette link: https://jordforbindelsen.nemtilmeld.dk/34/

Opstart af Rodf√¶ste og andre tilbud forventes at blive i l√łbet af sommeren. Det vil alts√• nu blive muligt at f√• Jordforbindelse i Frederikshavn.

√ėnsker du et frivillig job?
Foreningens tilbud drives i dag af ca. 40 frivillige. Disse frivillige er bosat i hele Vendsyssel. Med andre ord vil foreningen med enkelte nye lokale frivillige kunne √łge omfanget af lokale tilbud betragteligt.

Med opstarten i Frederikshavn bliver der behov for flere frivillige p√• de forskellige tilbud. Derfor er der netop opsl√•et f√łlgende muligheder:
‚Äď Gruppeledere til Kom Videre Mand i b√•de Frederikshavn og i Hj√łrring
‚Äď Instrukt√łrer til Rodf√¶ste i b√•de Frederikshavn og i Hj√łrring
‚Äď Frivillige til M√¶nds M√łdesteder i hele Vendsyssel
‚Äď Frivillige til forskellige dagsarrangementer med fokus p√• natur, bushcraft mm.

Foreningen Jordforbindelsen s√łrger selvf√łlgelig for uddannelse og opl√¶ring i de forskellige koncepter. V√¶r med til at skabe Jordforbindelse i Frederikshavn.

– Er du bosat i Br√łnderslev Kommune h√łrer vi ogs√• meget gerne fra dig. Planerne er klar for opstart her. Vi mangler blot svar p√• ans√łgningen om ‚ÄúSt√łtte til frivilligt socialt arbejde‚ÄĚ. Skriv gerne til os p√• kontakt@foreningenjordforbindelsen.dk.

Om Foreningen Jordforbindelse 
– Foreningen Jordforbindelsen har siden etableringen i 2018 tilrettelagt tilbud for voksne i Vendsyssel.
РAktiviteterne fokuserer primært på brugen af natur og dyr til at skabe gode rammer for læring, gode relationer, samt fysisk og mental sundhed.
– Foreningens kompetencer benyttes ogs√• i m√•lrettede tilbud for b√łrn/unge med s√¶rlige behov.
РForeningens aktiviteter udvikles og tilrettelægges af ca. 40 frivillige og har 1.500 årlige unikke deltagere.
– Foreningen Jordforbindelsen er en non-profit organisation.
– Alle aktiviteter er gratis og anonyme.

Se i kalenderen, hvorn√•r der er nye aktiviteter i Foreningen Jordforbindelsen. F√łlg ogs√• meget gerne Foreningen Jordforbindelsen p√• Facebook og Instagram.

Du er meget velkommen til at kontakte foreningen med forslag til nye aktiviteter eller sp√łrgsm√•l om forening eller aktiviteter.
Skriv gerne en mail på: kontakt@foreningenjordforbindelsen.dk

Læs mere om Foreningen Jordforbindelsen på: https://www.foreningenjordforbindelsen.dk/

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Find din jordforbindelse med spændende aktiviteter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER