Skolekontroller med skulderklap fra politiet

Skolekontroller med skulderklap fra politiet

18. august 2022 - kl. 10:23 - af

Alle landets politikredse sĂžrger hvert Ă„r for at have et ekstra Ăžje pĂ„ fĂŠrdslen ved landets skoler efter sommerferien, hvor de mange smĂ„ helt nye skoleelever og ’blĂžde’ trafikanter er ekstra sĂ„rbare over for fortravlede eller uopmĂŠrksomme bilister.

I Frederikshavn kommune har lokalbetjentene fra forebyggelsessektionen ogsĂ„ vĂŠret flittigt omkring – og det er heldigvis blevet til flere skulderklap end sager.
”Vi forsĂžger at nĂ„ rundt til alle skolerne i kommunen,” fortĂŠller fungerende politikommissĂŠr Philip Larsen, der leder vores nĂŠrpoliti og forebyggelse i Frederikshavn.

– Vi ser efter, om bĂžrnene er spĂŠndt fast i bilerne, om forĂŠldre og andre bilister kĂžrer for stĂŠrkt, er opmĂŠrksomme og sĂ„ videre. Og sĂ„ er det ogsĂ„ vigtigt for os at fĂ„ hilst pĂ„ skolepatruljerne dĂ©r, hvor de er startet op. De gĂžr et stort og vigtigt arbejde i al slags vejr, sĂ„ de fĂ„r et skulderklap fra os. Det fortjener de,” siger Philip Larsen.
Han siger, at ogsÄ forÊldrebilister og andre trafikanter pÄ skolevejene fortjener ros. De er nemlig i langt overvejende grad hensynsfulde og kÞrer efter fÊrdselsreglerne, bÄde pÄ cykel og i bil.

”Det er blevet til et par formaninger nogle steder, men vi har ikke skrevet nogen sager pĂ„ nogen af skolerne i Frederikshavn kommune. SĂ„ vi er godt tilfredse og opfordrer selvfĂžlgelig alle til at fortsĂŠtte den gode lovlige og hensynsfulde stil. Den kan man sagtens overfĂžre til landevejene ogsĂ„, for eksempel,” opfordrer Philip Larsen med et smil.

Vores fÊrdselskontroller ved skolerne fortsÊtter ugen ud. OgsÄ i Frederikshavn-omrÄdet.

 
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skolekontroller med skulderklap fra politiet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger