
TrygFondens kystlivreddere: Pas pÄ hinanden
3. juli 2024 - kl. 8:15 - af Henrik Christensen
Studenterfester, musikfestivaler, storskÊrmsarrangementer med fodbold, sommerafslutninger og hyggelige grill-aftener med familie og venner. Anledningerne er mange, nÄr danskerne i stor stil mÞdes til festlige sommerarrangementer i disse dage. Oveni har vejret vÊret lunt og aftenerne milde, og det kan gÞre strandene og i det hele taget vandet til et attraktivt sted at sÞge hen, nÄr der skal hygges, grilles og festes.
– Sommeren er begyndt med lunt vejr de fleste steder i landet, og mange samles om aftenen til diverse sommerfester og festlige arrangementer. SĂ„ kan det vĂŠre fristende at tage en dukkert eller begive sig ud pĂ„ vandet. Men i de sene aften- og nattetimer er der bĂ„de fĂŠrre til at holde Ăžje og opdage en eventuel farlig situation, ligesom mĂžrke gĂžr det svĂŠrt at orientere sig. Drukneulykker kan desvĂŠrre ske hele dĂžgnet, sĂ„ vi opfordrer til, at man aldrig gĂ„r i vandet alene eller tager en solotur pĂ„ havet â heller ikke selvom vennerne sidder inde pĂ„ stranden. De kan ikke nĂždvendigvis se, hvis du kommer i vanskeligheder, siger RenĂ© HĂžjer, projektchef i TrygFonden.
Alkohol og vandaktiviteter er en farlig kombination
Nyder man alkohol pÄ stranden eller andre steder ved vandet, skal man ogsÄ tÊnke sig godt om.
– Aktiviteter i, ved og pĂ„ vand er fantastiske, men de skal helst foregĂ„ pĂ„ de rigtige tidspunkter, og man skal have respekt for vand. Alkohol og badning er en farlig blanding, for alkoholen pĂ„virker din reaktionsevne og dĂžmmekraft og betyder, at du har stĂžrre risiko for at havne i en farlig situation og kan have svĂŠrere ved at redde dig selv. SĂ„ bliv gerne pĂ„ land og fĂ„ resten af selskabet til at gĂžre det samme â det er langt mere sikkert at gemme badeturen til dagen efter, siger Anders MyrhĂžj, kystlivredningschef i TrygFonden Kystlivredning.
Pas pĂ„ hinanden â ogsĂ„ nĂ„r I er ved vandet
TrygFonden har arbejdet med forebyggelse af drukneulykker i mange Är og bl.a. undersÞgt nÊrdrukneoplevelser blandt danskerne og vores adfÊrd ved vandet. Et observationsstudie viser bl.a., at der sent pÄ aftenen og ud pÄ natten er flest mÊnd ved havneomrÄderne, og at de oftere end kvinderne fÊrdes alene og i beruset tilstand.
– MĂŠnd er generelt overreprĂŠsenterede, nĂ„r det gĂŠlder drukneulykker i Danmark. Noget, vi ogsĂ„ kan se, er, at kvinder generelt er bedre til at fĂžlges ad og passe pĂ„ hinanden. Hvis vi kan fĂ„ mĂŠndene â bĂ„de de unge og de voksne â til at gĂžre som kvinderne, er vi nĂ„et langt i forhold til drukneforebyggelse, siger RenĂ© HĂžjer.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'TrygFondens kystlivreddere: Pas pÄ hinanden' til en bekendt