SOS Nord giver deres medlemmer is under f√łdderne

SOS Nord giver deres medlemmer is under f√łdderne

23. maj 2021 - kl. 9:14 - af

N√•r nu Frederikshavn Kommune har valgt ikke at gen√•bne for muligheden for at sk√łjtehallen igen m√• √•bne, var Sk√łjte og Sports Forening Nord og dens mange medlemmer n√łdt til at s√łge andre steder hen. Heldigvis er Aalborg Kommune s√• venlige at tilbyde muligheden for tr√¶ning p√• is.

Flere gange om ugen k√łres der konvoj til Gigantium i Aalborg. Det er dejligt at se gl√¶den over at v√¶re tilbage p√• isen lige fra de store til de sm√•. Som vi ser p√• det som forening er vi n√łdt til at give vores utroligt dygtige l√łbere mulighed for tr√¶ning.
Vi har Julie Haagensen og Laura Dollerup der skal til Special Olympics wintergames i Rusland i januar 2022. Foreningen t√¶ller ogs√• Babeth Hansson √Ėstergaard der tilh√łrer Danmarks elite indenfor sporten og som i den kommende s√¶son har en del internationale konkurrencer foran sig. Flere √•r i tr√¶k har hun v√¶ret dansk og jysk mester. I denne s√¶son skal hun rykkes op som junior og bliver dermed feltets yngste deltager i Danmark.
Vi har desuden mange yngre medlemmer der gerne vil udvikles og komme på is.

Vi som forening g√łr alt for vores medlemmer, s√• de kan f√• (n√¶sten) alt, hvad de √łnsker sig. Selvf√łlgelig er omkostningerne store ved at leje isen i Aalborg, men det m√• foreningen pr√łve at finde en l√łsning p√•. Det vigtigste er at medlemmerne igen har f√•et is under f√łdderne. Vi har valgt ikke at opkr√¶ve noget iskontingent i √•r, da det var synd for vores medlemmer. Vi syntes ikke, vi kunne opkr√¶ve penge for istr√¶ningen, n√•r vi ikke havde noget is at tilbyde.
Selvom det ikke bliver til mange træningstimer i Aalborg og tiderne måske ikke er helt optimale, så er det vigtigt at huske på at i disse tider er lidt is bedre end ingen is.

Derfor tager foreningen denne store udskrivning frem til uge 28, hvor vi har sommer camp i Frederikshavn.
P√• grund af Corona-situationen er der nu plads til nye medlemmer, der er hjertelig velkommen til at kontakte os, hvis der er nogen, som √łnsker is under f√łdderne hele sommeren og dermed blive en del af vores fantastiske sk√łjte-familie, hvor f√¶llesskab, hygge og tr√¶ning er i fokus.

Tr√¶ningen i Frederikshavn forts√¶tter u√¶ndret med masser af gymnastik og tekniktr√¶ning. Samtidig med at nedt√¶llingen til at f√• hjemmebane-is under f√łdderne igen, om ikke f√łr s√• i uge 28, er godt i gang.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'SOS Nord giver deres medlemmer is under f√łdderne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger