SOS Nord giver deres medlemmer is under f√łdderne

SOS Nord giver deres medlemmer is under f√łdderne

23. maj 2021 - kl. 9:14 - af

N√•r nu Frederikshavn Kommune har valgt ikke at gen√•bne for muligheden for at sk√łjtehallen igen m√• √•bne, var Sk√łjte og Sports Forening Nord og dens mange medlemmer n√łdt til at s√łge andre steder hen. Heldigvis er Aalborg Kommune s√• venlige at tilbyde muligheden for tr√¶ning p√• is.

Flere gange om ugen k√łres der konvoj til Gigantium i Aalborg. Det er dejligt at se gl√¶den over at v√¶re tilbage p√• isen lige fra de store til de sm√•. Som vi ser p√• det som forening er vi n√łdt til at give vores utroligt dygtige l√łbere mulighed for tr√¶ning.
Vi har Julie Haagensen og Laura Dollerup der skal til Special Olympics wintergames i Rusland i januar 2022. Foreningen t√¶ller ogs√• Babeth Hansson √Ėstergaard der tilh√łrer Danmarks elite indenfor sporten og som i den kommende s√¶son har en del internationale konkurrencer foran sig. Flere √•r i tr√¶k har hun v√¶ret dansk og jysk mester. I denne s√¶son skal hun rykkes op som junior og bliver dermed feltets yngste deltager i Danmark.
Vi har desuden mange yngre medlemmer der gerne vil udvikles og komme på is.

Vi som forening g√łr alt for vores medlemmer, s√• de kan f√• (n√¶sten) alt, hvad de √łnsker sig. Selvf√łlgelig er omkostningerne store ved at leje isen i Aalborg, men det m√• foreningen pr√łve at finde en l√łsning p√•. Det vigtigste er at medlemmerne igen har f√•et is under f√łdderne. Vi har valgt ikke at opkr√¶ve noget iskontingent i √•r, da det var synd for vores medlemmer. Vi syntes ikke, vi kunne opkr√¶ve penge for istr√¶ningen, n√•r vi ikke havde noget is at tilbyde.
Selvom det ikke bliver til mange træningstimer i Aalborg og tiderne måske ikke er helt optimale, så er det vigtigt at huske på at i disse tider er lidt is bedre end ingen is.

Derfor tager foreningen denne store udskrivning frem til uge 28, hvor vi har sommer camp i Frederikshavn.
P√• grund af Corona-situationen er der nu plads til nye medlemmer, der er hjertelig velkommen til at kontakte os, hvis der er nogen, som √łnsker is under f√łdderne hele sommeren og dermed blive en del af vores fantastiske sk√łjte-familie, hvor f√¶llesskab, hygge og tr√¶ning er i fokus.

Tr√¶ningen i Frederikshavn forts√¶tter u√¶ndret med masser af gymnastik og tekniktr√¶ning. Samtidig med at nedt√¶llingen til at f√• hjemmebane-is under f√łdderne igen, om ikke f√łr s√• i uge 28, er godt i gang.

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'SOS Nord giver deres medlemmer is under f√łdderne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER